Bez ohľadu na to, či je vonku leto alebo zima, je na nezaplatenie prísť po práci domov, kde máme príjemnú a pre nás ideálnu teplotu. Iba pri správne zvolenej teplote totiž dokážeme po dlhom a náročnom dni zrelaxovať a nabrať sily na ďalší náročný deň v práci. Viete však, ako danú teplotu v domácnosti, či kancelárií regulovať a čo všetko teplotu v miestnosti ovplyvňuje? Pripravili sme si pre vás tento zaujímavý, no najmä užitočný článok, kde nájdete všetky potrebné informácie o tom, ako správne regulovať teplotu a vyťažiť z kúrenia, či chladenia maximum.
Čo je to ideálna teplota?
Ideálna teplota by sa dala definovať ako teplota, pri ktorej nám nie je ani zima ani teplo a pri ktorej sa nám príjemne funguje. Aby sme ju však dosiahli, v zime kúrime a v lete sa, naopak, snažíme svoje obydlie vychladiť. Ako? Zvyčajne buď vetraním alebo ventilátormi. Čo ale taká klimatizácia? Vedeli ste, že je jednou z najlepších volieb pri snahe udržať si doma celoročne ideálnu teplotu? V zime jednoducho poslúži ako primárny alebo sekundárny zdroj tepla a v lete vychladí byt bez potreby vetrania, či vašej prítomnosti v byte. Navyše sú moderné klimatizácie vybavené viacerými filtrami, ktoré odstraňujú prach, peľ, či baktérie zo vzduchu, čím prispievajú k celkovému zdravému a bezpečnému životnému štýlu. Samozrejme udržiavanie ideálnej teploty nie je vo väčšine prípadov zadarmo, no pri rozumnom kontrolovaní teploty sa kúrenie a chladenie stáva nielen ideálnym pre naše zdravie, ale aj našu peňaženku.
Prečo dbať o ideálnu teplotu
Azda väčšina ľudí sa zhodne, že ideálne teplota v byte sa pohybuje od 19 do 22 °C. Samozrejme, záleží na preferenciách samotného užívateľa bytu a toho, aká teplota mu vyhovuje. Niekto má rád v byte teplejšie a v chladnom počasí si doma zakúri aj na 25 °C, niekomu vyhovuje celoročne stabilných 18 stupňov . Ďalším faktorom pri výbere ideálnej teploty je aj samotná miestnosť a jej využitie, či aktivita človeka v danej miestnosti. Nižšiu teplotu je odporúčané zvoliť pre spálňu, nakoľko sa človek pri nej lepšie vyspí a telo si viac zrelaxuje. Zbytočne kúriť však netreba ani na toalete, či na chodbách, kde spálňových 18 stupňov plne postačuje. O niečo vyššiu teplotu na úrovni 21 °C je vhodné zvoliť pre miestnosti, kde sa človek cez deň ako aj večer pohybuje, čiže obývačku a jedáleň. Správne zvoliť teplotu je dôležité aj v kúpeľni z dôvodu vyššej vlhkosti. Teplota na úrovni zhruba 22 °C nám pomôže spolu s odvetrávaním miestnosť vysušiť a vyhneme sa tak pliesňam a iným nepríjemnostiam. Skontrolujte si preto, či máte vo vašej domácnosti správne nastavenú teplotu, správne vetrajte a žite tak v zdravej domácnosti.
Nie je to iba o šetrení
Udržať si v byte, či kancelárií celoročne stabilnú teplotu býva niekedy hotovým umením, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Neustále vetranie a prudké striedanie teploty spojené s vetrom môže viesť nielen k prechladnutiu a bolesti hlavy, ale dokonca aj k vážnejším zdravotným problémom, akým je napríklad zápal ucha. Ako si však udržiavať nami želanú teplotu celoročne na stabilnej úrovni? Vedeli ste, že na tento účel nám výborne poslúži taká klimatizácia? Moderné klímy fungujú totižto ako produkty 2v1, čím nielenže ušetríme peniaze, ale sme aj efektívnejší. V lete dokáže perfektne vychladiť byt, či kanceláriu bez potreby kúpy nespratného a hlučného ventilátora. V zime, naopak, vyhreje váš byt na príjemnú teplotu bez nutnosti elektrického ohrievača. Klimatizácie disponujú mnohými funkciami ako je napríklad časovač, či regulátor teploty, čím sa spotreba elektriny výrazne znižuje a vaša domácnosť sa stáva nielen energeticky menej náročnou ale najmä modernou. Týmto efektívnym spôsobom môžete bez problémov vykúriť napríklad aj vašu chatu, kde okrem krbu využijete doplnkové kúrenie napríklad vo forme klimatizácie, ktoré sa stáva čoraz bežnejšou formou pohodlného a cenovo dostupného vykurovania.
Oplatí sa mi teda kúpa klimatizácie?
Možností ako si vykúriť, či vychladiť byt, dom alebo chatu je v dnešnej dobe viac než dosť. Kúriť vieme pevným palivom, plynom ako aj elektrickými ohrievačmi. Vychladiť byt je zase možné napríklad vetraním alebo s použitím ventilátorov. Ak však chcete účinne bojovať proti nepriaznivým teplotám, zaobstarajte si klimatizáciu, ktorá efektívne vykúri aj vychladí. Ich ceny sa pohybujú už od 500 € a samotná montáž trvá od 3 do 5 hodín v závislosti od typu muriva a od vzdialenosti medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou klimatizácie. Cena samotnej inštalácie sa pohybuje od 220 € aj s montážnym materiálom. Pri celoročnom rozumnom využívaní klimatizácie však vieme zostať na energeticky efektívnej úrovni a užívať si život omnoho pohodlnejšie a jednoduchšie. Pri správnej starostlivosti vám klimatizácia však vydrží pekných pár rokov a táto investícia za to určite stojí.
Ako vyťažiť z klimatizácie čo najviac?
Ak ste sa už teda rozhodli pre kúpu klimatizácie, gratulujeme. Teraz prichádza na rad jej efektívne využívanie s cieľom byť nielen efektívny ale najmä ekonomický. Takým základným pravidlom naďalej zostáva – nepreháňať to. Asi tak ako so všetkým, aj s kúrením a chladením to netreba preháňať a treba ísť na to s rozumom. V zime zníženie vykurovanej teploty o 1 stupeň nám dokáže ušetriť až 6 % z nákladov na energie. V lete naopak rozumným chladením, zatemňovaním okien a vetraním vieme znížiť náklady na energie aj o polovicu. Vhodná je aj správna starostlivosť o zakúpenú klimatizáciu, či už vo vlastnej réžií, alebo prostredníctvom profesionálov. Pravidelne sa odporúčajú napríklad čistiť a meniť filtre v klíme s cieľom efektívnejšieho fungovania a dlhšej životnosti. Ďalším odporúčaním pri znižovaní nákladov na chod klimatizácie je zatemňovanie okien ako aj ich zatváranie s cieľom nevpustiť dnu horúci vzduch. Vetranie sa odporúča nárazové a krátkodobé s cieľom výmeny vzduchu bez zbytočného zohriatia stien miestnosti. V prípade potreby sa odporúča použiť ventilátor ako doplnok ku klimatizácií, ktorý vďaka víreniu vzduchu dokáže znížiť pocitovú teplotu až o 10 stupňov. Ešte na záver jedna rada ako prežiť horúce leto v pokoji a pohodlí je letná až studená sprcha. Sprchovanie sa vo vlažnej, pre pokročilejších otužilcov studenej až ľadovej vode, prispieva okrem schladenia rozhorúčeného tela aj k schladeniu miestnosti či celého bytu. Rovnako je prospešná pre celkové zdravie a aktívny životný štýl.